Mitralisstenose en -insufficiëntie |
|
De mitralisklep
De mitralisklep bevindt zich tussen de linkerboezem en de linkerkamer. Mitralisstenose is vernauwing (stenose) van de mitralisklepopening. Mitralisinsufficiëntie (of mitralisklepregurgitatie) is het onvolledig sluiten met als gevolg het teruglekken van bloed uit de linkerhartkamer naar de linkerboezem.Oorzaken
De combinatie van mitralisklepstenose en -insufficiëntie treedt op als de mitralisklep stug is. Hierdoor raakt de klepopening vernauwd en kan zich ook niet op tijd sluiten om te voorkomen dat er bloed teruglekt naar de linkerboezem.De aandoening kan het gevolg zijn van schade die aan de klep is toegebracht door acuut reuma in de jeugd of door afzetting van calciumzouten op de klep op oudere leeftijd.
Insufficiëntie kan ook optreden als complicatie van een ballonvalvuloplastiek (een medische ingreep waarbij de verstopte klepopening wordt geopend zodat het bloed er weer doorheen kan stromen).
Insufficiëntie kan ten slotte ook ontstaan bij een vergroot hart en langdurig hartfalen of als acute complicatie bij een hartinfarct.
Verschijnselen van mitralisklepstenose en -insufficiëntie
In het begin kunnen patiënten 's nachts wakker worden doordat zij last hebben van kortademigheid. Langzaam verergert de kortademigheid en treedt deze ook op tijdens lichaamsbeweging, andere werkzaamheden en op den duur zelfs in rust. Het gezicht van patiënten kan een rozig blauwe kleur hebben (cyanose) en bij het hoesten kunnen patiënten sputum met bloedsporen opgeven. Andere symptomen zijn onder meer moeheid en zwelling (oedeem) van de benen en de buik.Diagnose van mitralisklepstenose en -insufficiëntie
Acuut reuma in het verleden opgelopen is een belangrijk gegeven, al verloopt deze ziekte vaak ook zonder dat de patiënt dit merkt.De diagnose van mitralisklepstenose en -insufficiëntie wordt gesteld op grond van lichamelijk onderzoek en diagnostische procedures, zoals thoraxfoto's, een ECG en echocardiografie. Uit de thoraxfoto's blijkt of de linkerboezem is vergroot en of de bloedvaten in de longen zijn verwijd. ECG's registreren afwijkingen in de elektrische activiteit van het hart. Om de ernst van de aandoening te bepalen kan dopplerechografie worden gebruikt.
Behandeling van mitralisklepstenose en -insufficiëntie
Voor de behandeling van de combinatie van mitralisklepstenose en -insufficiëntie is vaak een operatieve ingreep nodig, zoals vervanging van de aangedane klep door een klep van kunststof, dierlijk weefsel of, een enkele keer, van menselijk weefsel.Bij mitralisklepstenose houdt het lichaam soms teveel vocht vast en dan worden diuretica (vochtafdrijvende middelen) voorgeschreven in combinatie met een zoutarm dieet. Patiënten met mitralisklepstenose en -insufficiëntie moeten gewoonlijk antibiotica innemen voordat zij een tandheelkundige behandeling of een operatie ondergaan (endocarditis-profylaxe) om infectie van de aangedane klep (infectieuze endocarditis) te voorkomen.
Complicaties van mitralisklepstenose en -insufficiëntie
Complicaties van mitralisklepstenose en -insufficiëntie zijn onder meer boezemfibrilleren. Patiënten met mitralisklepstenose en -insufficiëntie zijn vatbaar voor infectieuze endocarditis (een ontsteking van één van de hartkleppen), terwijl zij ook last van hartfalen kunnen krijgen.Meer informatie
Informatie van de Hartstichtingwww.hartstichting.nl
(Engels) Informatie van de American Heart Association (USA)
www.americanheart.org
Boon, N.A., Fox, K.A.A., Bloomfield, P. (1999), Diseases of the cardiovascular system, in: Haslett, C., Chilvers, E.R.E., Hunter, J.A.A. & Boon, N.A. (eds), Davidson's Principles and Practice of Medicine, 18th ed, Churchill Livingstone, London.
Camm, A.J. (1999), Cardiovascular disease, in: Kumar, P. & Clark, M. (eds), Clinical Medicine, 4th ed, Harcourt Publishers Limited, London.
Chambers, J. (2001 Feb), "The clinical and diagnostic features of mitral valve disease", Hospital Medicine, vol. 62, no. 2, pp. 72-8.
De Simone, R., Glombitza, G., Vahl, C.F., et al, (2000 Nov), "Three-dimensional colour Doppler flow reconstruction and its clinical applications", Echocardiography, vol. 17, no. 8, pp. 765-71.
Demirag, M., Kirali, K., Omeroglu, S.N., et al, (2001 Jan) "Mechanical versus biological valve prosthesis in the mitral position: a 10- year follow up of St. Jude Medical and Biocor valves", Journal of Heart Valve Disease, vol. 10, no.1, pp. 78-83.
Shipton, B., Wahba, H., (2001 Jun), "Valvular heart disease: review and update". American Family Physician, vol.1, 63, no.11, pp. 2201-8.
| Bron: LSHTM | Copyright: Medic Info | Datum: 21/04/2005 | Disclaimer |



